Het is een tijd geleden dat ik nog eens in het koffiehuis ben langsgeweest. Zo vroeg op de dag zijn er geen vertrouwde gezichten, er hangt een sfeer van après nous la déluge. Bij Slagerij Zwaenepoel is geen activiteit te bespeuren. Op straat stopt een als sandwich uitgedost jongmens me een folder van de Kerstmarkt toe. Gand se réveille. In de Veldstraat zijn de meeste winkels pas open, andere openen de deuren op een later tijdstip. Ik loop bij Schleiper langs en schaf me wat verftubes aan, Mineralbraun is er een van. Olga belt me. We spreken af om bij Claessens in Waregem langs te gaan.
Frips heeft net de deur van de croxpoort geopend als ik op het woonerf arriveer, er zijn al wat bezoekers, Olifant als eerste. Stefaan Loncke en Geert De Waegeneer hebben een projectvoorstel maar kunnen geen beeldmateriaal voorleggen. Een andere bezoeker is zeer te spreken over het werk van Carole Vanderlinden.
16u, Claessens N.V., wereldvermaard producent van geprepareerd schilderdoek met vestiging te Waregem.
Drie basisrecepten: Oliegeprepareerd schilderdoek (Toiles à l'huile), Universele doeken (Toiles universelles) en Krijtgeprepareerde schilderdoeken (Toiles absorbantes).
Het met krijt geprepareerde doek, een combinatie van vlas en linnen, wordt in hoofdzaak gebruikt voor fresco, verneem ik. Het product wordt vooral in Italië verkocht en zou het favoriete soort doek van Dan Van Severen zijn. Het met krijt geprepareerde linnen - overigens van eenzelfde kwaliteit als de andere producten - is absorbant wat grosso modo voor een grijzere toon zorgt.
Met olie geprepareerd schilderdoek is vooral voor de buitenlandse markt, Amerika en Japan. Roger Raveel gebruikt steevast NR. 20, stevig schilderdoek met een fijne weefstructuur. Het basisproduct wordt tweemaal met lijnolie bewerkt, krijgt eerst een laag zinkwit en wordt dan afgewerkt met een laag titaanwit. Vroeger gebruikten ze loodwit waarmee ze een eindproduct hadden dat soepeler was en beter bestand tegen craquelures. Normaal gesproken is oliegeprepareerd doek voor olieverf en universeel doek voor acryl bedoeld. Tegenwoordig is er een tendens om voor beide universeel doek te gebruiken wat niets met de prijs te maken heeft, oliegeprepaard doek NR 66 bijvoorbeeld is per lopende meter amper 13 eurocentiem duurder dan het met acryl geprepareerde equivalent. Het verschil zit in de behandeling, oliegeprepareerd doek met lijnolie, universeel doek met twee grondlagen acryl en twee lagen titaanwit.
De gigantische tafels waarop het doek geprepareerd wordt bevinden zich op het gelijkvloers achterin het fabrieksgebouw. De ruimte voorin is opgedeeld in een stock, die zich ter linkerzijde bevindt waar op een houten platform over een afstand van ruim dertig meter alle variaties in houten rekken opgesteld staan, en een open plaats waar de bestellingen, verpakt in zware kartonnen kokers, op transport liggen te wachten. Er is een bestelling voor een zekere Jarn Og Gler uit Reykjavik (drie dozen) en een andere, dit keer een vijftal met straps samengebonden kartonnen kokers, voor Kristian August uit Oslo.
Het paradepaardje van het bedrijf bevindt zich op de bovenverdieping. Hier heeft Tuymans onlangs een bestelling geplaatst van doek van 3m10 hoog en 40m lang. 4m20 hoog kan ook. De winkel van Ann De Meulemeester is er mee afgewerkt, dit soort doek wordt namelijk niet alleen voor schilderkunstige activiteit gebruikt. De houten trap naar de bovenverdieping zit onder een dikke koek witgrijze verf die ook de houten steunberen bedekt. De zolderverdieping is een gigantische ruimte waarin over een afstand van 50 meter rijen wit schilderdoek, circa 5 meter hoog en 40 meter lang, tussen de nok en de houten plankenvloer opgespannen werden. Tussen de wanden van wit schilderdoek staan hoge trapladders opgesteld. De lijnolie en de witte verf worden met langwerpige, metalen spatels over het doek uitgesmeerd op exact dezelfde manier als pleisterwerk. Het is een arbeidsintensief procédé, eerst twee lagen lijnolie, zorgvuldig uit te strijken, dan het zinkwit, idem dito, vervolgens titaanwit en dus vroeger loodwit maar dat is intussen verboden. Claessens N.V. is het enige bedrijf ter wereld dat schilderdoek van 4m20 op 40m vervaardigt, doek uit 1 stuk, zonder naad, een indrukwekkend en fascinerend spektakel.

Geen opmerkingen:
Een reactie posten